I am so excited to be posting this! My free Sweet Shop Game for Kids!
One of my favourite kinds of iPad games are the ones that involve cooking, serving food, restaurant management or anything similar. If you haven’t already played it, Hot Dog Bush is one of those great games. I think it also stemmed from when I was younger and used to play Shop with my mummy! She loves cooking, so she would make all these treats and we would use pretend money to go shopping in her ‘treat store’. Anyway, it gave me this idea of making a game that was like this, but also making it educational so you could also teach your kids about maths.
I made cute Cupcake Pretend Money which you use to purchase the Sweet Shop Items. I made 4 categories of Sweet Shop Items – Cupcakes, Ice Creams, Cakes, Candies, and Biscuits. Each shop item has the name and the price on it. Kids can use the pretend money to buy items from the shop. This will help them learn how to use money and do the maths to purchase the items.
In this complete set of the Free Printable Game, there’s 20 sweet shop item cards available (4 items in each category). They include Macaroons, Jelly Beans, Red Velvet Cupcake, Lemon Drizzle Cake, Chocolate Heart Ice Cream, Lollipops, Strawberry Donut and lots more – just look at them!
The Cupcake Pretend Money and all these Sweet Shop Items are available in this free printable. Your very own free printable Sweet Shop game for kids! It’s a great kids activity, and fun math game for kids. Don’t forget, you can print multiple copies of these for your personal use! You’ll need to print a few copies of the Pretend Money to give change too! I would love to do more ‘Shop’ games in the future – like sushi, fast food, movies etc! But hopefully you guys enjoy this one!
I really hope you enjoy this Sweet Shop Kids Game! Please let me know if you use them!
Hi I was wondering if you could do you me a huge favor??? I love this set that you made and I would like to use it in my classroom. My classroom décor is cupcakes and I use classroom money, so I am going to use the money portion as my “class cash”. I was wondering if it would be possible for you to edit the $2 one and make a $100. That would be soooo awesome!!
Thank you!
Do you have activities for commercial use?
No sorry, these are all for personal use only.